fbpx

Dlaczego warto wybrać umowę ekskluzywną - na wyłączność?

Wiele osób posiadających na zbyciu nieruchomość rozważa ważną w tym kontekście kwestię, czy zdecydować się na podpisanie umowy na wyłączność, czy też korzystać z kilku lub kilkunastu agencji nieruchomości jednocześnie. Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru wydaje się być trudna. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto skorzystać z jednego rozwiązania -  umowy na wyłączność.
Umowy typu otwartego – czy zawsze są skuteczne?
 
Pośrednicy nieruchomości z zasady mają w obowiązku przedstawienie klientom dwóch podstawowych opcji współpracy. Pierwsza obejmuje umowę na wyłączność, druga to umowa otwarta.

Obecnie klienci są coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa przysługują im w zakresie współpracy z pośrednikami, dlatego też domagają się pokazania im treści obu rodzajów umów. Zdarza się, iż surfowanie po Internecie oraz podpowiedzi znajomych sprawiają, iż klient dobrowolnie rezygnuje z opcji zawarcia umowy na wyłączność i od razu podpisuje umowę otwartą. Tego typu działanie ma jednak sporo wad, o których nie dowiemy się z popularnych portali czy opowieści rodziny i przyjaciół.

Po pierwsze – umowa otwarta, co do zasady nie zobowiązuje pośrednika do żadnych wytężonych działań w zakresie poszukiwania nabywców. Wiele biur nieruchomości praktykuje przyjmowanie klientów z tak zwanymi umowami otwartymi na zasadzie – zbieramy oferty i jeśli znajdzie się na nie klient, to wówczas poinformujemy o tym sprzedającego. W praktyce, klienci z umowami otwartymi zazwyczaj po prostu zapełniają folder sprzedaży nieruchomości. Pośrednik często nie przywiązuje wagi do aktywnego i dynamicznego działania na rzecz takiego klienta, gdyż ma świadomość, że oprócz niego współpracuje on z wieloma innymi podmiotami. Umowa otwarta często wiąże się także z długim czasem oczekiwania na sprzedaż nieruchomości i brakiem stałego kontaktu ze strony agencji z osobą sprzedającą nieruchomość.  

Umowa ekskluzywna – na wyłączność

Umowę na wyłączność można nazwać ekskluzywną, ponieważ gwarantuje ona każdemu klientowi specjalne zasady warunki traktowania. Pierwszą z nich jest priorytetowe podejście do zlecenia, co oznacza intensywne promowanie oferty. Pośrednik dokłada wszelkich starań, aby stworzyć pozytywny wizerunek danej nieruchomości.

Po pierwsze, tworzy autorski, starannie ułożony opis, który eksponuje wszystkie zalety nieruchomości. Po drugie, wykonuje doskonałe jakościowo zdjęcia. Dobiera odpowiedni kadr, kąt oraz balans bieli i czerni. Dlatego też, kolory są żywe i intensywne, zaś pomieszczenia prezentują się niezwykle elegancko i ciekawie. Ponadto, pośrednik aranżuje wnętrza tak, aby były one atrakcyjne wizualnie i nie sprawiały wrażenia, jakby zdjęcia były robione przypadkowo. W kolejnym kroku działań pośrednik zamieszcza ogłoszenie na wszystkich portalach, w lokalnej prasie, jak również w wielu serwisach ogłoszeniowych. Agent może także doradzić stworzenie banneru.

Umowa na wyłączność pozwala również na podawanie wszystkich danych kontaktowych sprzedającego, dlatego każdy zainteresowany klient może bez problemu skontaktować się z oferentem. Zatem dla klienta zawarcie ekskluzywnej umowy oznacza, iż ma on gwarancję ciągłego kontaktu z pośrednikiem obrotu nieruchomości czy agencji nieruchomości. Wszystkie te czynniki znacznie przyśpieszają sprzedaż nieruchomości oraz wpływają na możliwość podwyższenia jej ceny, nawet o 25%. A to już się po prostu opłaca. Warto zatem wybrać umowę ekskluzywną, gdyż podpisanie jej niesie ze sobą szereg korzyści i uprawnień dla sprzedającego.

Polecane artykuły

Przy wyborze agencji nieruchomości nie warto kierować się emocjami, ale postawić na zdrowy rozsądek i wybrać sprawdzoną, renomowaną firmę, która cieszy się zaufaniem i posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Tylko wówczas będziemy mieć stu procentową pewność, że swój majątek trwały oddajemy w ręce specjalistów. 

Wiele osób posiadających na zbyciu nieruchomość rozważa ważną w tym kontekście kwestię, czy zdecydować się na podpisanie umowy na wyłączność, czy też korzystać z kilku lub kilkunastu agencji nieruchomości jednocześnie. Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru wydaje się być trudna. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto skorzystać z jednego rozwiązania -  umowy na wyłączność.