Inwestycje - Pogorzelski Nieruchomości - Biuro Nieruchomości

Funkcjonując w branży warszawskich nieruchomości od wielu lat, rozwiewamy wątpliwości naszych klientów, czy warto inwestować w mieszkania na wynajem, czy jest to bezpieczne i ile - tak naprawdę - można zyskać. Doradzamy również w sprawie wyboru samej nieruchomości, mieszkania czy condo hotelu.

Poniżej przedstawimy wady i zalety wymienionych inwestycji, wraz z podaniem ich rentowności i wszelkich kwestii prawno-administracyjnych.

Condo Hotele

Condo hotele to ciekawy sposób na budowanie kapitału z wynajmu nieruchomości. Inwestycja w aparthotel – jest lokowaniem środków w nieruchomość. W tym przypadku dostępny jest pojedynczy pokój lub lokal zawierający kilka pomieszczeń, usytuowanych w danym obiekcie hotelowym, które odznaczają się znacznie wyższym standardem niż przeciętne pokoje hotelowe. Mają one ustanowioną odrębność i posiadają księgę wieczystą.

Warto wiedzieć, iż condo hotele w Polsce zazwyczaj znajdują się w obiektach hotelowych wielkich miast – mogą Państwo znaleźć je nad morzem – na przykład w Sopocie lub Kołobrzegu, jak również w takich aglomeracjach, jak: Poznań, Warszawa, Kołobrzeg, Toruń, Kraków, Karpacz, itp.

Plusem tego typu inwestowania środków jest fakt, iż w tego typu obszarach miejskich na pewno nie zabraknie chętnych na wynajem condo hoteli. Ponadto, dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, iż nie musimy zaprzątać sobie głowy inwestycją, gdyż to właściciel nieruchomości w systemie condo, ma dla nas działać i pomnażać nasze zyski z wynajmu. Całym systemem zarządza specjalistyczna spółka operatorska - to ona szuka najemców do naszego apartamentu condo i redukuje tym samym nasze ryzyko, związane z brakiem wynajmu, do absolutnego minimum. Kolejnym plusem tego typu inwestycji jest fakt, że umowę z operatorem danego condo hotelu w Polsce zawiera się na kilka lat, a operator ten w tym czasie musi zagwarantować nam rentowność inwestycji przez cały ten okres, jest to skala od 6 do nawet 10 % netto naszej wartości condo hotelu w skali rocznej. Warto wiedzieć, iż nie my, tylko wyspecjalizowana spółka zarządza naszą nieruchomością i najmem. Oczywiście nie za darmo, ale prowizja jest do zaakceptowania dla inwestora.

Condo hotele to nie tylko pewny zysk, ale też idealne lokum zastępcze, na przykład, gdy właściciel chce korzystać z niego i przebywać w nim, w dowolnie wybranym okresie w ciągu roku, szczególnie podczas wyjazdów służbowych, wakacji czy remontu własnego domu. Inwestorzy biorą udział w systemie operatorskim, zaś tym samym asygnują spółce swoje prawo do rozporządzania lokalem i jego wynajmu.

Zysk z tego tytułu, po odliczeniu opłat, należy już tylko do nich. Nie ma tu potrzeby zawierania umów formalnych z najemcami, dbania o zaplecze prawno-administracyjne czy gorączkowego poszukiwania najemców i odwiedzania tysiąca biur pośrednictwa sprzedaży mieszkań, w poszukiwaniu najemców dla swojej nieruchomości.

Wygaśnięcie umowy z operatorem stwarza właścicielowi condo hotelu możliwości jego dysponowaniem jako swoją własnością, czy zbytu, ustanowienia na niego hipoteki, zamieszkania w nim czy zawarcia nowej umowy z inną tego typu spółką. Wszelkie koszty remontu i opłat ponosi spółka. Właściciel reguluje tylko podatek od uzyskania dochodów z tytułu wynajmu apartamentów condo oraz uiszcza stosowny podatek od nieruchomości.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, staramy się jak najdokładniej przybliżyć metody naszej pracy.

Nieruchomości pod wynajem

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem jest z pewnością lepszą, pewniejszą formą oszczędzania środków, niż składanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety czy lokowanie ich w niepewnych instrumentach finansowych, na przykład na giełdzie. Ponadto nieruchomość wynajmowana da właścicielowi także dużo większe zyski niż obligacja, która zarabia, ale za wolno i za mało.

Plusem posiadania mieszkania na wynajem jest więc zysk z niego oraz sam fakt posiadania nieruchomości, która może podlegać zbyciu.

Minusem posiadania mieszkania na wynajem jest potrzeba znalezienie na nie najemców krótko lub długoterminowych. Osoby młode rzadko podpisują umowę najmu na więcej niż 12 miesięcy. Po tym czasie budują dom lub kupują własne mieszkanie w kredycie. Wynajem studentom także ma spore wady - mieszkanie stoi puste praktycznie przez 3 miesiące. Nie zarabia na siebie, a my wydajemy własne pieniądze lub musimy zaoszczędzić je przez płatny czas trwania wynajmu. Problemem jest też forma, w jakiej nabyliśmy mieszkanie na wynajem. Jeśli to spadek lub nasze dawne mieszkanie, to możemy spodziewać się wyższej rentowności, wadą są inwestycje kredytowane, gdzie rentowność drastycznie spada, bowiem często połowa opłaty za najem trafia do banku.

Nie możemy także tworzyć zaporowych stawek za najem naszego mieszkania, szczególnie, gdy jest ono w mało atrakcyjnej lokalizacji. Stawki najmu bardzo różnią się od siebie w zależności od miasta. W kwestiach wynajmu należy znaleźć uczciwego najemcę i pamiętać, że opłaty za remont nieruchomości ponosimy z własnej kieszeni. Warto też wiedzieć, iż bezpieczniejszym rozwiązaniem dla inwestora jest umowa najmu okazjonalnego, która stanowi swoiste zabezpieczenie jego interesów.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej wiedzy i wieloletniego doświadczenia zawodowego. W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa pełnej dyspozycji, zachęcając do kontaktu z nami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzystnych inwestycji w nieruchomości, umów się z nami na niezobowiązujące spotkanie.


Skontaktuj się