Data utworzenia: 2018-10-19

Ogólnopolski Kongres Geodetic 2018

Ogólnopolski Kongres Geodetic 2018 już za nami! 18.10.2018 roku organizator – firma Geodetic gościła 160 osób z rynku nieruchomości: inwestorów, deweloperów, zarządców nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, architektów, fliperów, radców prawnych, adwokatów, przedstawicieli sektora publicznego. Uczestnicy reprezentowali m.in.: CBRE, JLL, Colliers International, CRESA, Cushman & Wakefield, Skanska, Ghelamco, Panattoni Europe, CP Management, Hb Reavis, PHN, Citi Bank Handlowy, Europtima, Victoria Dom, WeCare, Dom Development, Coral Development, Hotel Copernicus, Bouygues Immobilier Polska, Master Management Group, Wisag Polska, SG Inwestycje, Schönherr Stangl, cmT, WRI Investment, Nexity Polska, GGR Group, Waimea Holding, PropertyView, RD bud, TORINO, Maxon Nieruchomości, KARMAR, Open Direct, Lindab, AXIIMMO GROUP, Kancelaria CASUS IURIS, Blueshell Legal, Spring Professional, Revisit Home, SKG Kancelaria Radców Prawnych, Grand Properties, Vestoria Nieruchomości, WP INVEST, A8 Architektura i wielu innych firm.

Geodetic miał też przyjemność gościć przedstawicieli: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej, organizacji IFMA Polska Chapter, WSPON, KRN. Polskiej Federacji Rynku Nieruchomosci, Ladies First, przedstawicieli stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych oraz biegłych sądowych i pracowników urzędów w Starostwach powiatowych w wydziałach geodezji i architektury.

Wyłącznym organizatorem Ogólnopolskiego Kongresu Geodetic jest corocznie Polish Geodetic Group. Kongres prowadzili: Monika Hołub (współwłaściciel i prezes Polish Geodetic Group), Adrian Hołub (współwłaściciel Polish Geodetic Group) i Rafał Rychlicki (vice prezes Polish Geodetic Group).

Blok IV Proces nabywania nieruchomości

Panel moderował Rafał Rychlicki (Vice-CEO Polish Geodetic Group). Pierwsza wypowiedź dotyczyła strategii na zwiększanie zysku z nabywanej nieruchomości a wygłosił ją Piotr Pikiewicz (Associate Director w CBRE). Poruszał takie aspekty jak: nadpodaż powierzchni biurowej w Warszawie, zmiany stóp kapitalizacji a zmiany wartości kapitałowych; czy rzeczoznawca może być również doradcą na rynku nieruchomości. Pokazał, że aktualnie w Warszawie odnotowuje się rekordową ilość powierzchni biurowej w budowie i powiedział, w jaki sposób można to porównać do pozostałych rynków zarówno regionalnych, jak i w krajach Europy Zachodniej. Wypowiedział się również na temat tego, jak rekordowa podaż powierzchni biurowej wpłynie bezpośrednio na rynek warszawski. Powiedział, jak kształtują się aktualne stawki za metr kwadratowy powierzchni komercyjnych i jak to wygląda w odniesieniu do danych historycznych oraz jakie aktywa cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów.

Drugą prezentację wygłosiła Agnieszka Sławomirska-Chmarzyńska (Managing Partner w AMMC, CCIM, Autor, Wykładowca), która przedstawiła zagadnienia związane z rolą asset mamagera, który na inwestycji jest obligatoryjny jak lekarz rodzinny. Poruszyła też aspekty studium wykonalności w ujęciu optymalizacji zysków z kupowanej inwestycji oraz wskazała zasadność doradztwa transakcyjnego / negocjacyjnego w procesie zakupu i sprzedaży nieruchomości.

Trzecią wypowiedź w ramach panelu wygłosił na temat umów pośrednictwa Grzegorz Pogorzelski (Real Estate Broker w Pogorzelski Nieruchomości). Wskazał dlaczego umowy ekskluzywne (na wyłączność) są lepsze dla inwestora. Wykazał różnice w tym zakresie między podejściem kupującego i sprzedającego oraz omówił przykład ze swojej praktyki o tym jak zwięszył wartość sprzedawanej powierzchni biurowej o 250 tys zł.

Ostatnia prezentacja dotyczyła prowadzenia badań budynków i otoczenia w tunelach aerodynamicznych na etapie projektowym a wygłosił ją Mikołaj Płonka – Real Estate investments / developments Project Manager at Yareal Polska. Prezentacja Mikołaja była najbardziej zaskakującą dla słuchaczy, bo większosć z nich nie słyszała o możliwości prowadzenia badań aerodynamicznych na etapie projektowym dla budynków wysokościowych, które można robić za granicą oraz w Krakowie. Komfort wiatrowy w otoczeniu projektów wielkopowierzchniowych jest bardzo istotny z punktu widzenia użytkowania budynków co powinno być uwzględnione na etapie projektowania. Korzyści płynące z analiz wiatrowych na etapie przygotowania inwestycji, które przedstawił Mikołaj przekładają się na późniejsze zyski z dobrze zaprojektowanej funkcji budynku lub jego fragmentu.