Właściciele mieszkań najczęściej są zobowiązani do comiesięcznych opłat administracyjnych. Wysokość czynszu może znacząco podwyższać wydatki budżetu domowego, co w dobie szalejącej inflacji jest sporym problemem. Jego rozwiązaniem wydają się być mieszkania bezczynszowe, które zwalniają nas z konieczności opłat miesięcznych. Czy jednak na pewno jest to tak dobre rozwiązanie, jak na pozór się wydaje?
Co to są mieszkania bezczynszowe?
Mieszkanie bezczynszowe to nieruchomość, która nie wymaga wpłaty comiesięcznego czynszu obejmującego koszty związane m.in. z utrzymaniem części wspólnych.
Zwolnienie z czynszu pozwala zaoszczędzić co najmniej kilka tysięcy złotych rocznie.
Czy mieszkanie bezczynszowe jest całkowicie darmowe?
Nie do końca. Właściciele mieszkań bezczynszowych są zobowiązani do stałych opłat za media, wodę czy wywóz śmieci. Co więcej, raz na jakiś czas muszą wziąć pod uwagę wydatki związane z okresowymi remontami części wspólnych.
Mieszkania bezczynszowe nie mają czegoś takiego jak fundusz remontowy, dlatego wszelkie prace, których celem jest dbanie o stan techniczny budynku, wymagają uiszczenia dodatkowych opłat.
Zalety mieszkań bezczynszowych
Bezczynszowe mieszkania mają wiele zalet, które przyciągają potencjalnych kupujących. Wśród największych atutów należy wymienić:
- brak czynszu, który znacząco obniża koszty miesięczne utrzymania mieszkania,
- indywidualne opłaty za media, które wiąże się z zapłatą wyłącznie takiej kwoty, jaką realnie zużyjemy,
- w przypadku mieszkań bezczynszowych istotny jest również brak konieczności uzyskania zgody na kwestie, które w spółdzielni mieszkaniowej są regulowane przez administrację (np. instalacja klimatyzacji na zewnętrznej części budynku),
- 5 lat rękojmi deweloperskiej, jeśli kupujemy mieszkanie bezczynszowe z rynku pierwotnego, to deweloper ma obowiązek napraw usterek i wad w częściach wspólnych przez okres 5 lat,
- brak opłat na zarząd mieszkaniowy.
Bezczynszowe mieszkanie – wady
W obliczu ww. zalet może się wydawać, że kupno mieszkania bezczynszowego jest żyłą złota, jednak to rozwiązanie nie usłane różami. Warto pamiętać także o kilku istotnych wadach mieszkań bezczynszowych:
- za sprzątanie części wspólnych odpowiedzialni są mieszkańcy budynku lub muszą wypracować wspólne rozwiązanie dot. zatrudnienia firmy sprzątającej,
- nagłe remonty części wspólnych mogą znacznie wpłynąć na chwilowe zwiększenie wydatków,
- konieczność interakcji z sąsiadami i wspólne problemy są kolejnymi wadami. Jeśli mieszkanie znajduje się w budynku bezczynszowym, to wszelkie zmiany muszą być wykonywane za zgodą wszystkich mieszkańców. Tak znaczna interakcja z innymi może być bardzo trudna i często powiązana jest m.ni. z przedłużającymi się remontami, które blokuje brak obupólnej zgody.
Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?
I tak, i nie. Spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa mają swoje wady, jednak stanowią pewien bufor bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców. Regularne wpłaty na fundusz remontowy czy czynsz administracyjny uwzględniający inne prace związane ze stanem technicznym budynku lub wywóz śmieci, ułatwiają wszelkie sprawy formalne.
Mieszkanie w budynkach bezczynszowych może być szczególnie trudne dla osób z naturą introwertyczną. W takim miejscu mieszkańcy muszą utrzymywać pewien poziom interakcji, który pozwoli im na szybkie i wspólne wypracowanie rozwiązań na różne problemy.
W przypadku konieczności interakcji z innymi warto zwrócić uwagę również na inne zagadnienie. Najczęściej mieszkania bezczynszowe znajdują się w centrum miasta, w starych kamienicach. Raczej nie znajdziesz ich w nowym budownictwie na obrzeżach miast, w których większość właścicieli lokali to młodzi ludzie. Kamienice w centrum najczęściej zamieszkują starsi ludzie. Nie dość, że często zrozumienie ich potrzeb i wymagań jest trudne, to najczęściej nie mają oni po prostu pieniędzy, by wyremontować części wspólne czy zatrudnić firmę sprzątającą, która zadba o czystość klatek schodowych.
Utrzymanie budynku bezczynszowego w należytym stanie może być więc po prostu trudne. Choć opłaty administracyjne i fundusz remontowy mogą czasem dawać nam się we znaki, to na rynku nieruchomości takie rozwiązania zapewniają pewien bufor bezpieczeństwa, którego nie doświadczysz w mieszkaniu bezczynszowym.